BAS®

Endüstriyel Hammaddelerde Elektromanyetik Filtre Kullanımı

Endüstriyel Hammaddeler ve Elektromanyetik Filtre Kullanımı

Seramik sektörü için endüstriyel hammaddeler içerisinde bulunan demir mineralleri büyük kalite problemlerine neden olmaktadır. Bu mineraller, doğal olarak cevher içerisinde veya proses veya işleme sırasında ham maddelere karışabilmektedir. Seramik hammadde içerisindeki demir minerallerin ayıklanmasında doğal manyetik bar separatörler ve elektromanyetik filtre ler kullanılmaktadır. Elektromanyetik filtreler elektromanyetik alan şiddetin ayarlanabilmesi, daha yüksek manyetik alan şiddetine sahip olması, kontrol altına alınabilirliği ve otomatik temizleme imkanı sebebiyle tercih edilmektedirler.

Sektörde separasyon 5.000 ila 6.500 gauss efektif manyetik alan şiddetinde sağlanabilirken daha yüksek kalite talepleri için 1,0 Tesla üzerine de çıkabilir kabiliyettedirler.

Elektromanyetik Filtreler üzerinde bulunan matris yapısı tane boyutuna uygun olarak ayarlanabilir ve kademe sayısı arzu edildiği şekilde bobin ile optimize edilir. Seramik hammaddesi içerisinde bulunan metal miktarına bağlı olarak separasyon süresi ve yıkama süreleri ayarlanabilmektedir. Kirli hammaddelerde separasyon süresi kısa tutulurken daha temiz hammaddelerde matris daha rahat çalışacağından separasyon süresi daha uzun tutulabilmektedir. Separasyon devresi tamamen otomatik vafler ve otomatik devrede olan elektromanyetik grup yardımıyla kontrol edilir ve uzaktan izlemeye imkan tanır.

Temizlenen seramik sırrı içerisindeki yoğunluğun kontrol altında tutulması maksatlı her yeni çevrimde filtre içerisi kurutularak bir sonraki separasyon devresine sistem hazır hale getirilmektedir.

Elektromanyetik filtreler endüstriyel hammaddeler için kullanıldığı gibi aynı amaç için çalışan feldspat ve kuvars üreticilerin hammaddeleri için de tercih edilebilmektedir.

BAS Elektromanyetik filtre ürün grubu

BAS Elektromanyetik filtre çalışma animasyonu