BAS®

Çimento Silosu

Çimento silosu çimentoları depolamak ve nakliyelerini sağlamak için kullanılan ekipmanlardır. Genel kullanım alanları; beton santralleri, çimento fabrikaları, yapı kimyasallarının üretildiği – depolandığı tesisler ve alçı fabrikaları olarak sıralanmaktadır.

Çimento siloları genel olarak tanımlanmak istenirse büyük saklama haznesi olarak nitelendirilebilir. Dünya genelinde çimento silolarının yatay olarak kulanım şekillerine rastlansa da genel olarak dikey olarak imal edilmiş silolar tercih edilmektedir. Siloların kullanıldığı beton ton santralleri ve şantiyeler yerden tasarruf etmek için dikey tipli olan çimento silolarını tercih ederler.

Çimento siloları, kapasiteleri ve imalat biçimlerine göre farklı çeşitlerde olmaktadır.

Kapasitelerine göre çimento siloları; 50, 75, 100, 150, 200, 250, 300 ve 500 tonluk kapasitelerde üretimi yapılabilir. Çimento silosu siparişi verirken istenilen kapasitelere göre üretim şekillerinde de değişimler olmaktadır.

Üretim Biçimlerine Göre Çimento Silosu

Çimento siloları üretim şekillerine göre üç çeşit olarak kategorize edilebilir. Bunlar; kaynak tipi silolar, civatalı çimento siloları ve teleskobik tip çimento siloları olarak adlandırılırlar. Çimento silolarının üretim şekilleri ve kullanım alanları incelenirse;

l Kaynak tipi silolar; bu silolar kısa mesafelerde yapılması planlanan nakliyeler için en uyun silo tipleridir. Kaynaklı silolar sıvı sızdırmalarına izin vermezler ve su geçirgenlikleri yoktur. Ancak kaynak tipi silo kullanım amaçlı seçilirken yükleme yapılması gereken yüke ve silonun taşıyabileceği yük kapasitesine dikkat edilmelidir.

Kaynak tipi siloların taşıyabileceği yük kapasiteleri, 50, 75, 100 ve 120 ton arasında üretilmişlerdir ve daha ağır olacak yüklemeler için uygun değildir.

l Civatalı çimento siloları; civatalı olarak üretimi yapılan çimento siloları uzun mesafelerdeki nakliyelerde kullanılmaktadır. Civatalı silolar ile yüksek tonajlarda nakliyeler sağlanırken kurulumları çok kolay olmamaktadır. Bu siloların kurulumu için de ayrıca bir mesai harcanması gerekir. Çabuk kurulamayıp fonksiyonel olarak kullanıma çok elverişli değillerdir. Ancak bu siloları montajları uzun zaman alırken taşıyabildikleri yük kapasitesi ile tercih edilmekteddir.

Çimento silolarının taşıma kapasiteleri 50 tondan başlayarak 500 tona kadar çıkmaktadır. Tek seferde bu kadar fazla yük taşımalarıyla diğer silolara göre daha fazlar tercih edilirler. Bu siloların kurulum aşamasında su sızdırmazlığına dikkat edilmekle birlikte  sızdırmazlıkların engellenerek sağlıklı bir yalıtımın sağlandığından emin olunmalıdır.

l Teleskobik tip çimento siloları; bu tip silolar hem uzun mesafelerdeki nakliyelere uygundur hem de montaj işlemleri diğer silolara göre çok daha pratik olarak yapılmaktadır. Teleskobik tip çimento silolarının kapasiteleri 50 tondur ve 50 tonun üzerinde yük yüklenmemelidir.

Çimento siloları depolama ve nakliye görevlerini yerine getirirken ilave birçok ekipmana ihtiyaç duyarlar. Siloların üzerinde kullanılacak olan ekipmanlara dikkat edilmeli her silonun türüne göre ekipman seçimi yapılmalıdır.