BAS®

Bant Kantarı Nedir?

Bant Kantarı; hareketli olarak kurulmuş olan konveyör sistemlerinin üzerindeki nesnelerini taşınmaları devam ederken tartılma işlemlerinin de yapıldığı ağırlık ölçmeye yarayan aletlere denilmektedir. Çalışma prensibi olarak ürün bant üzerinde gitmesi gereken yöne doğru hareket ederken ağırlığının da ölçülmesi sağlanır. Her çeşit konveyör tipi üzerine montajı yapılabilen bant kantarları kullanıldıkları işletmeler için üretimi yapılan ürünlerin takibi ve sevkiyat aşamasında büyük kolaylıklar sağlarlar.

Bant Kantarının Çalışma Prensibi

Bant kantarı hareketli konveyörlerin üzerine montajı yapılarak çalışmaktadır. Montaj aşamaları oldukça kolaydır. Bu yüzden üretim alanlarında ve madenlerde teknik personel tarafından rahatlıkla bant üzerine montajı yapılabilmektedir. Bant kantarının çalışma prensibi bant üzerinde ilerleyen ürünün tartılması esasına dayanmaktadır. Bu şekilde ürün bant üzerinde ilerlerken ne kadar bir ürünün sevkiyatının da yapıldığı takip edilebilmektedir.

Bant Kantarının Sağladığı Avantajlar

Bant kantarları fabrikaların üretim alanlarında, madenlerde ve gıda sektöründe kullanımı aşamasında birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan ilki madenlerde çıkartılan ürünün tekrar tartıya gönderilmeden ilerleyen konveyör üzerinde tartılabilmesidir. Bu şekilde tartıya giderken oluşacak zaman kaybı ve yükleme boşaltma maliyetlerinin önüne geçilmiş olur.

Gıda ürünlerinin yapıldığı fabrikalarda ve genellikle plastik malzemelerin üretiminin yapımında ham maddeler genellikle küçük tanecikli, toz halinde ya da granül formunda kullanılırlar. Burada üretim kazanlarına kullanılması gereken ürünler konveyörlerle taşınmaktadır. Bu taşınma esnasında ürün tartılarak tekrar tartımların yapılmasının önüne geçilmektedir.

Bant Kantarı Kullanım Alanları

Bant kantarları kullanım alanları aşısından bir değerlendirmeye alındığında geniş bir iş kolu ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeple birçok sektörde işleyişin kolay ve rahatlıkla yapılabilmesi için tercih edilmektedir. Hareket halindeki ürünlerin tartılmasını sağladığı için takibi de kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Madencilik alanı başta olmak üzere gıda, enerji sektörü, yapı malzemeleri ve kimyasallarının kullanıldığı ürerim alanlarıyla birlikte toz, granül, tanecik ve parçalı olan malzemelerin kullanılması aşamasında konveyör üzerinde ilerlerken anlık olarak geçen miktarların tartılması, kayıt edilmesi ve kontrol altında tutulması için sıklıkla tercih edilmektedir.

Dökme olarak kullanılan malzemeleri bir yerden başka bir yere taşınmasında ya da yükleme aşamasında tekrar işlem yapılmasına gerek kalmadan konveyör üzerinden geçerken tartılmasını sağlar. Böylece tartılma işlemi için ayrıca bir zaman harcanmasını engelleyerek zamandan da tasarruf edilmesine yardımcı olur.

Bant Kantarları Neye Göre Seçilmelidir?

Bant kantarlarını seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kantarın tartım aralığıdır. Bazı konveyörler vardır ki üzerlerinden çok hafif ağırlıkta olan ürünler geçer, bazılarında ise yüzlerce kilogram ağırlığında olan hammaddelerin taşınması sağlanır. Konveyör üzerine kullanım alanına uygun olan bir bant kantarı montajı yapılırsa daha sağlıklı sonuçlar alınabilecektir.