BAS®

Helezon Konveyör Nedir?

Taşıma ve boşaltma işlemlerinde kullanılan helezon sistemi galvanizli sac kullanılarak üretilmektedir. Hem taşıma hem de boşaltma işlemleri gerçekleştirilirken güç helezondaki tahrik miline doğru aktarılmaktadır. Yapılan bu aktarımla da helezon konveyör çok daha fazla verim sağlarken çalışma şeklide üst düzey güvenliklidir. Kurulum konusunda silolar mutlaka beton zemin üzerine yapılmalıdır. Böylece silodan alınacak malzemenin boşaltımı için vidalı helezon için kanallar bırakılmaktadır.

Helezon Konveyör Nedir ve Çalışma Alanı Neresidir?

Boşaltma işlemlerini çok daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleştiren helezon konveyör işlerin kolay şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Tasarımlar ve üretimler konusunda mutlaka doğru etkileşim gerçekleştirilmelidir. Nasıl bir düzenin kurulacağına dair de muhakkak uzman ekipçe işlemler yürütülmelidir. Helezon Konveyör belirli bir düzene ve uygulama esasına göre çalışmaktadır. Çalışma prensibinde muhakkak ince detaylar irdelenmelidir. Aksi halde ufak bir hata konveyörün çalışmamasına sebebiyet verecektir. Özetle hafif yatay bir konumda çalışan konveyör ağır olmayan eşya taşınmasına daha uygundur.

Helezon Konveyör Çalışması ve Kullanım Alanları

Helezon konveyörün taşıma ve boşaltma işlemlerinde çalışma düzeni dökme malzemenin istenilen yere aktarımını sağlama düzenidir. Yük bindirme ve yük indirme işlemlerinde sıklıkla tercih edilen silolardan malı nakliye yapacak araçlara da doğrudan taşıyabilmektedir. Ayrıca silolarda bulunan tahıl ürünlerinin eleme için taşınacağız yere de yine konveyör aracılığı ile aktarım sağlanabilmektedir. Birbiri ile bağlantılı şekilde ilerleme kat eden düzen de sistem mutlaka güvenli şekilde kurulmalıdır. Taşıma kapasitesine göre montaj işlemleri yapılıp gerekli kontrollerde gerçekleştirilip, kullanıma hazır hale getirilmelidir.

Bunker boşaltama, toz toplama, torba filtre sistemleri, dozaj, silo boşaltma, karışım hazırlama sistemlerinde uygulanan helezon konveyörün geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır. Bunların dışında enerji santralleri, kimya sektörü, alçı fabrikaları, gıda işleme tesisleri, çimento fabrikalarında, tarımda kullanılmaktadır. Ayrıca değirmenlerde, un fabrikalarında, kağıt endüstrisinde ve gıda işleme tesislerinde sıklıkla helezonlu konveyör uygulamaları gerçekleştirilmektedir.