BAS®

Elevatör Nedir?

Buğday, mısır, ayçiçeği gibi paketlenmemiş ürünlerin belirli kapasiteye kadar dikey taşıma sistemine elevatör denilmektedir. Taşıma belirli bir düzene bağlı şekilde yapılırken genellikle siloların doldurulmasında tercih edilmektedir. Elevatör nedir? Nerede kullanılır? Gibi konular merak edilmektedir.

Büyük iş sahalarında zamandan ve paradan yana avantaj sağlamak amacı ile tercih edilmektedir. Geleneksel yöntemlere göre zamanı kontrol etmenizi sağlarken daha ekonomik olması da en önemli avantajıdır.

Elevatör Kullanım Alanları

Dikey taşıma işlemlerinde kullanılan araç kimya, gıda, inşaat, madencilik ve hububat gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Zamandan tasarruf sağlaması ve kontrollü şekilde depolamanın sağlanması mümkün kılınmaktadır. Ayrıca depolanan malzemenin de kontrollü şekilde nakliye araçlarına yüklenmesi de bu araç sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Tarım sektöründe yoğun kullanılan bu araç mısır, buğday ve ayçiçeği gibi tahıllar silolara taşınır. Geri dönüşüm sektöründe metal, cam ve hurda kağıt gibi malzemelerin taşınmasında kullanılmaktadır. Madencilik alanında ki kullanımında taş ocakları, kum ocakları ve taş ocakları gibi yerleri içermektedir. Son olarak plastik sektöründe de taşınan parçalar basım yapılarak parça halinde taşınmaktadır.

Kovalı Elevatör

Taşınacak olan yekun yük dikey bir şekilde belirlenen noktaya taşınma işlemi kovalı elevatör aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Özellikle toz ve granül gibi dikey şekilde taşınmasına dikkat edilen malzemelerde tercih edilmektedir. Kolaylık sunan bu sistem oldukça da güvenlidir. Taşıma işlemlerinin güven gerekçeleri içerisinde yapılması her açıdan büyük öneme sahiptir.

Kovalı Elevatör Kapasitesi

Üretim aşamasında kovalı elevatörün taşınan malzeme kapasitesi ile doğru orantılı şekilde yapılması gerekir. Bu nokta da kapasiteyi belirleyen en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise kovanın hacmi, yoğunluğu ve hızıdır. Kapasiteyi belirleyen bu hususlar dikkate alınmaktadır. Bu hususlar özen gösterilmemesi halinde ise ortaya çıkan iş beklentileri karşılamayacaktır. Kapasite hesaplaması ise Yoğunluk x Akış Hızı x Kesit alanı şeklindedir. Özetle bu hesaplamaya göre kovalı elevatör üretimi gerçekleşir.