BAS®

Elektromanyetik Kaldıraç Nedir?

Elektrik gücünü kullanarak devasa bir mıknatısı kontrol edebilir hale getirme işlemine elektromanyetik kaldıraç ismi verilmiştir. Mıknatısın çekim gücü kullanılarak yapılan işlemlerde ayrıştırma pek mümkün olmamaktadır. Fakat elektromanyetik kaldıraç çekilecek olan malzemeyi güçlü şekilde toparlarken ayrıca kontrollü şekilde bırakma yetisine sahiptir. Son derece kolay kullanıma sahip bu uygulama teknolojinin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanıldığının da açıkça göstergesidir. Elektromanyetik kaldıraçlar son derece güvenli uygulama prensibine sahiptir. Kontrol mekanizması riskleri en aza indirirken öncelik güvenli çalışma düzeni kurma ile doğrudan bağlantılıdır. Sistem bir operatör tarafından kontrol edilmekte olup, bırakılacak olan malzeme doğru uygulama ile oluşturulmaktadır.

Elektromanyetik Kaldıraç Kullanım Alanları

Kaldırma kuvveti beklenin fazlasını sunan kaldıraç ağırlık bakımından oldukça yüksek seviyelerde olan demir, çelik bilye, döküm külçe gibi maddelerin kaldırılmasında ve taşınmasında kullanılmaktadır. Ayrıca hızlı ve bir o kadar da güvenli şekilde çelik artıkları, büyük demir parçalarını, kömür yıkama tesisi içerisinde demiz tozu, çelik bilyeleri ve hurda malzemelerin kaldırılmasında etkin şekilde işlem gerçekleştirmektedir. İş gücünü daha hızlı şekilde kontrol etmeyi sağlarken haftalar alacak işleri 1 gün içerisinde gerçekleştirme elektromanyetik kaldıracın gücüyle mümkündür.

Elektromanyetik Kaldıraç Özellikleri

Düşük enerji tüketimi ile güçlü çekme kuvveti elde etmek mümkündür. Oldukça uzun ömürlü olan elektromanyetik kaldıraç hem hızlı hem de güvenlidir. Ayrıca yükleme ve boşaltma noktasında da oldukça verimlidir. Kolay kullanıma sahip olması ve bakımlar konusunda da kolaylık oluşturuyor olması da ayrıca avantajlı yönleridir. Kompakt yapıya ve tasarıma sahip olan bu kaldıraç enerji verimliğini de son derece yüksektir. Yüksek enerji verimliliği sayesinde ekonomik değerlendirme açısından da avantajlıdır. Üretim konusunda farklı kaldıraç uygulamaları oluşturulsada elektronik kaldıraçlarda metal döküm teknikleri ile üretim gerçekleştirilmektedir. Elbette üretim konusunda güvenli olması en önemli kriterdir.