BAS®

Metal Seperatör Nedir?

İş sırasında insan gücünden tasarruf etmek için kişisel koruyuculara ek olarak birçok makine sistemi üretilmeye devam ediyor. Seperatörler artık metal sanayileşme ve diğer endüstriyel alanlar dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu kadar yaygın kullanımları teknolojinin ne kadar ilerlediğini de göstermektedir. Metal separatör, çeşitli endüstrilerde ayırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu separatörlerin malzemelerindeki mıknatıs gücü sayesinde çok sayıda tehlikeli metal ve cevher birbirinden ayrılabilmektedir.  Metal seperatörler, çeşitli baskılar ve bölmeler ile bir dizi şekil ve boyutta gelir. Bu seperatörlerin dekorasyonu ve yapılışı, kullanım amacına göre fazlasıyla değişiklik göstermektedir. Bu seperatörler, çeşitli çalışma ortamlarında metal dekorasyon olarak da karşımıza çıkmaktadır. Metal seperatörler üretim alanlarında verimliliği artırmanın en kolay yöntemlerinden biridir. Seperasyon çalışmalarında iş gücü olarak düşük fakat verimlilik kısmında önemli metal seperatörler sektörün vazgeçilmezidir.

Döner Bantlı Metal Seperatör

Taşınan malzemeye karışan metal partikülleri, mıknatısın bant üzerindeki malzemeyi taşıdığı noktalardan çekerek özel olarak tasarlanmış döner bir kayış ile dışarı fırlatan makinelerdir. Mıknatıs cinsine göre ayrım yapılmaktadır. Daimi mıknatıslı sepertörler, elektromıknatıslı seperatörler, özenle hazırlanmış ve özel üretimli Permanent mıknatıslı seperatörü ve çok düşük manyetik akı direncine özel manyetik nüveli elektromıknatıslı seperatör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tambur Tipleri için Metal Seperatörler

Tipik olarak bir tahrik tamburunun yerini alan, taşınan malzemeye dahil edilmiş metalleri temizlemek için kullanılır. Grubun malzemesi daha açık ve dağınık olmalıdır. Taş toprakta atık ürün dökümhane kumu, artık cüruf vb. yerlerde kullanılmaktadır. Metal seperatörlerin özellikleri nelerdir?

– Ferrit veya Neodimyum mıknatıs,

– Krom çelik gövde (amaca bağlı olarak)

– Orijinal tambur ile uyumlu ölçüler (çap uygun ise) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Drum Tipleri için Metal Seperatörler

Drum tipi seperatörler çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Genellikle ferrit mıknatıslardan oluşurlar ve malzemeye sonradan eklenen ferrometallerin kullanım yerine bağlı olarak temizlenmesi amacıyla bant üstü besleyicinin önüne yerleştirilirler. Madencilik endüstrisinde ise  ön ayırma için kullanılırlar. Drum tipi seperatörler tambur içindeki manyetik alan yön ayar cihazı ile kullanılmaktadır. Mikronize ham maddede ayırma işleminde ½ manyetik 2/3 manyetik şeklinde ayarlanabilmektedir.