BAS®

Yüksek Alan Şiddetli Elektromanyetik Seperatör Nedir?

Yüksek alan şiddetli elektromanyetik seperatör, zayıf manyetik özelliklere sahip demir cevherlerinin zenginleştirilmesinde ve endüstriyel hammaddelerdeki manyetik kirleticilerin giderilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek alan yoğunluğuna sahip nadir toprak elementlerinden oluşan kalıcı mıknatıslı manyetik seperatörler, elektromanyetik seperatörlere göre düşük maliyetli teknik avantajları nedeniyle geniş bir uygulama alanına sahiptir. Aşağıdakiler, RE manyetik seperatörlerin elektromanyetik seperatörlere göre avantajlarından bazılarıdır:

  • Bir güç kaynağı kullanılmadan yüksek kapasiteli bir manyetik alan oluşturulabilir.
  • Kompakt ve hafif oranlara sahiptir.
  • Büyük değişiklikler gerektirmeden mevcut tesislere kolayca kurulabilmektedir.
  • Bakım maliyeti nispeten azdır.
  • Manyetik silindirin üstü açık olduğu için, çok çeşitli besleme tane boyutlarını işleyebilirmektedir.
  • Ton başına maliyet daha ucuzdur.

Yüksek alan yoğunluğuna sahip sürekli mıknatıslı manyetik seperatörler, diğer elektromanyetik seperatörlere göre çok daha avantajlıdır. Özellikle deniz kumu, seramik, silis kumu (cam üretiminde), kalsiyum karbonat, kaolin kili, granat, alçıtaşı gibi kuru endüstriyel hammaddelerin zenginleştirilmesinde, daha yüksek alan gücü ve daha düşük üretim maliyetlerine sahip kalıcı mıknatıslı manyetik seperatör, kuvars tozu, manyezit, silisyum karbür vb. Hematit (paramanyetik) gibi zayıf manyetik malzemeleri ayırmak için kullanılmaktadır. Örneğin; kobalt, titanyum ve zirkonyum tarafından nikele çekilmektedir.

Rulo dönüş hızı, besleme tane boyutu, seperatör bıçak ayarı, bant kalınlığı, manyetik rulo konfigürasyonu ve aşama sayısı, rulo tipi manyetik seperatörlerde manyetik ayırmayı etkileyen çalışma parametreleridir. Sistemlerimiz, tamburun dönüş hızını değiştirmenize olanak tanıyan bir hız kontrol paneli içerecek şekilde özelleştirilebilmektedir. Özel olarak düzenlenmiş hematit, turmalin, limonit, biyotit ve diğer mineraller, yüksek alan şiddetli, vücuttaki demir ile bir üründeki istenmeyen maddeleri etkin bir şekilde uzaklaştıran seperatörlerdir. XRF analizi için hazırlanan Potasyum Feldspat rulosunun öncesi ve sonrası performansının  yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Böylece roll seperasyondan sonra vücuttaki demir seviyesi 450-500 ppm’den 250-300 ppm’e düşer. Bu konu ile ilgili tüm merak ettiklerinizi tarafımız ile iletişime geçerek sonuca ulaştırabilirsiniz. Ayrıca websitemizden cam, seramik vb. malzeme üretimi vücut demir seviyelerine duyarlı olan zenginleştirme süreçlerinize gözatabilirsiniz.