BAS®

Cevher Zenginleştirme Ekipmanları Nelerdir?

Cevher zenginleştirme ekipmanları içinde yer alan manyetik seperatör, demir tozu, çekiç, civata gibi hammaddenin içinde veya üzerinde istenmeyen maddeleri çıkarmak için kullanılan güçlü bir seperatördür. Manyetik seperatörler çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ve çeşitli endüstrilerde kullanılırlar.

Roll Tipi Manyetik Seperatör

Bu tip seperatör kuru endüstriyel hammaddeleri zenginleştirmek ve zayıf manyetikleri ayırmak için kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi yuvarlak boru şeklindedir.

Yarı Manyetik Tamburlu Seperatör:

Bu seperatörün en çekici özelliklerinden biri çalışma alanına kurulumunun basit olmasıdır. Ayrıca bu tür seperatörde çalışılırken cam pencereden iş gözlenmektedir. Hammadde olarak irili ufaklı her türlü demirli metaller özenle ayrıştırılır.

Manyetik Sac Seperatör

Üst üste yığılmış sac tabakaları manyetik sac seperatör ile ayırmak için kullanılır. Daha çok otomotiv, beyaz eşya ve otomasyon sektörlerinde kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

  • Seperatörlerin kullanılması ek işçilik gerektirmez.
  • Temizlemeleri basittir.
  • Hem kullanım hem de bakım açısından derecede uygun maliyetlidirler.
  • Manyetik seperatörler ile %100’e yakın temizlik elde edebilirsiniz.
  • Sıvı asidik veya bazik olmadığı sürece her sistem için tercih edilmektedir.
  • Elektrik tüketimi gerçekten çok düşüktür.

Firmamız, ihtiyacınız olan alana, kullanacağınız yere, ürünün üretimine ve tedariğine göre ihtiyaçlarınıza en uygun manyetik seperatörü seçmenize yardımcı olacak danışmanlık hizmetleri vermektedir. Böylece mevcut seçeneklerimiz arasından kendinize en uygun hizmetimizi seçebilirsiniz.

Cevher zenginleştirme

Manyetik seperatörler daha çok cevher zenginleştirme endüstrisinde kullanılmaktadır. Manyetit, nadir toprak elementleri, nikel, elmas, krom, kalay, tungsten, titanyum, manganez, alüminyum, baryum, molibden, germanyum, kil, kum, seramik hammaddeleri seperatörlerle saflaştırılır.

Geri kazanım sağlamak

Ağır ortam kömür yıkama işlemlerinde, manyetit veya ferrosilikon geri dönüşüm için manyetik seperatörler tercih edilmektedir. Böylece ağır ortam üreteci olarak kullanılan toz manyetitin geri kazanılması için ise bir manyetik tambur seperatör kullanıllmaktadır. Düşük bir manyetik alan üreten tambur seperatörler %98 geri kazanım sağlamaktadır. Evsel çöplerden demirli parçaların ayrılması da bir diğer geri dönüşüm alanıdır.  Hurdayı düşündüğünüzde, ne kadar geri kazanılabileceğini daha iyi anlayabilirsiniz. Manyetik seperatörler, demirli parçaları paramanyetik veya diamanyetik ürünlerden ayırmak için bu endüstride özellikle önemlidir.