BAS®

Roll Manyetik Seperatör Nedir?

Roll manyetik terimi, mıknatısları kuru halde işleyen makine sistemlerini ifade eder. Kullanıldıkları alanlarda bu sistemler sabit kalır. Fazlasıyla büyük makineler olmaları nedeniyle kalıcı olarak konumlandırılırlar. Mıknatıslar, üretim sürecinde benzersiz malzemelerden yapılmaktadır. Böylece, mıknatıs çalışması verimlidir. Bu cihazlar, her türlü metal döküntüyü hızlı ve güvenli bir şekilde ayırmak için kullanılmaktadır. İçindeki mıknatıslar güçlü bir çekim kapasitesine sahiptir. Sonuç olarak, çalışma sırasında en küçük hatalardan bile kaçınmaktadır. Alışılmadık kombinasyonlar olan nadir toprak elementlerinin ayrıştırılmasında da oldukça etkili ve verimlidir. Bu makine sistemleri, yalnızca ayırma için değil, aynı zamanda demir cevherlerinde bulunan belirli malzemelerin miktarını azaltmak için de faydalıdır.

Roll manyetik seperatörler, ince taneli manyetik tarama ve zenginleştirme gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Besleme odası yardımı ile mekanik olarak  ince boyutlu nemsiz malzeme seperatör üzerindeki banda eşit olarak dağıtılmaktadır. Manyetik ve manyetik olmayan bir silindir, konveyör bandını çalıştırmaktadır. Konveyör bant üzerindeki ürün manyetik silindirin üzerinden geçtiğinde, manyetik olmayan parçacıklar fırlatılır ve merkezkaç kuvveti ile manyetik olmayan malzeme oluğuna ayrılır. Manyetik silindirin manyetik kuvveti ve karşı oluğa aktarım, ferromanyetik malzemeleri bant üzerinde tutar ve malzemeler ayrılır. Yüksek alan yoğunluğuna sahip manyetik seperatörler, zayıf manyetik özelliklere sahip cevherleri zenginleştirmek için kullanılır. Roll manyetik seperatör, tane boyutları 500 mikron ile 5 mm arasında değişen düşük manyetik duyarlılığa sahip malzemeleri taramak ve zenginleştirmek için de kullanılır.

Roll Manyetik Seperatörlerin Avantajları Nelerdir?

Bir roll manyetik makine düşünüldüğünden daha fazla kullanışlıdır. Hızlı ve verimli olduğu için kullanıldığı alanda gayet iyi performans gösterir. Sonuç olarak, insan gücü gereksinimi azalır. Bu durum ek işçi ihtiyacını en aza indirirken işletmelere fazlasıyla ekonomik faydalar da sağlamaktadır. Böylece metal bileşenlerin ayrıştırılması sayesinde atıklar başarıyla değerlendirilmektedir. Sahilden kum veya yerdeki mineralleri çıkarmak için kullanılmaktadır. Sonuç olarak, sahilde yer  alan kum malzemelerden arındırılmaktadır. Üretilen malların yüzeyindeki metal ve benzeri kirleticileri uzaklaştırmak için de arıtma işlemini gerçekleştirir. En yüksek verimli manyetik Roll makineleri BAS Endüstriyel Çözümler ve Uygulama Ltd. Şti. firmamızdan satın alabilirsiniz.