BAS®

Kuru Manyetik Seperatör Nedir?

Kuru manyetik seperatör, endüstriyel tarzdakilerin çalışma prensibi ile aynı şekilde çalışır. Maden tesislerinin Ar-Ge laboratuvarlarında, üniversitelerde ve çeşitli özel cevher danışmanlık firmalarında bulunabilen seperatördür. Kolay tambur değiştirme özelliğine sahip bu model ile farklı gauss yoğunluklarında hangi derecelere ulaşacağınızı belirleyebilirsiniz. Madencilik bölümü olan her kurumda öğrencilere tanıtılması için sektördeki en önemli makinelerden biri olan vibro tavalı kuru manyetik seperatörlerin olması gerekir. Kuru bir manyetik seperatörün manyetik alanı kabaca 17000 Gauss’tur. Manyetik alan oluşturmak için elektromıknatıs bobinler kullanılır. Seperatörlerin besleme ölçüsü -3+0.1 mm’dir. Bilindiği üzere yüksek alan yoğunluğuna sahip kuru manyetik seperatörlerin en önemli dezavantajı, yüksek alan kuvveti elde etmek için oldukça önemli miktarda enerji harcamak zorunda olmalarıdır. Ayrıca 0,1 mm’den küçük partikülleri de ayıramazlar.

Kuru Manyetik Seperatör Kullanım alanları

Uzun yıllardır çapraz bantlı, döner diskli yüksek alan yoğunluklu kuru manyetik seperatörler çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Bu seperatörün kullanımı, nadir toprak kalıcı yüksek alan yoğunluklu manyetik seperatörlerin icadından bu yana azalmış ve hatta ortadan kalkmıştır. Yüksek yoğunluklu nadir toprak elementlerinden yapılmış manyetik seperatörler, özellikle zayıf manyetik özelliklere sahip demir cevherlerini zenginleştirmek ve endüstriyel hammaddelerde bulunan manyetik kirleticileri gidermek için son 25 yılda yaygın olarak kullanılmaktadır. RE tipi Permroll manyetik seperatör en popüler olanıdır.

RE tipi yüksek yoğunluklu alan Manyetik seperatörler, serpantin ve demirli malzemeleri manyezitten ayırmak için kullanılmaktadır. GTML separatörü manyezit, silisyum karbür, corendom ve çeşitli refrakter minerallerin zenginleştirilmesinde kullanılan bir diğer separatördür.

Carpco, RE tipi manyetik seperatörler oluşturulana kadar popüler olan bir başka kuru seperatör türüdür. Carpco, elektromıknatıslara sahip kuru bir manyetik seperatördür. Carpco’ya ek olarak Permos seperatörü de mevcuttur. Permos, orta yoğunlukta kuru manyetik seperatördür. Geleneksel seperatörü temel alan Permos separatörü bilindiği üzere 0,5-3 metre arasında değişen tambur çapına sahiptir. Mıknatısın yapısı neodim, demir ve bordan (Nd-Fe-B) oluşur. Tambur çapına bağlı olarak 50 t/sn’ye kadar kapasiteye sahip olan Permos seperatörlerde 6000 Gauss manyetik alan şiddeti kullanılmaktadır.