BAS®

Klasifikatör Nedir?

Kırma ve öğütme işlemlerindeki gelişmeler nedeniyle artık kırılmış, öğütülmüş cevherin boyutlarına göre sınıflandırılması zorunlu hale gelmiş ve statik elekler, titreşimli elekler ve sınıflandırıcı olarak adlandırılan cihazlar başta olmak üzere küçük malzemeler için klasifikatörler geliştirilmiştir. Spiral veya vidalı klasifikatör, maden işlemede o kadar uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır ki, çoğu değirmen operatörü fikri ve işleyişi hakkında bilgi sahibidir. Bu klasifikatör en temel yapıya, en az sayıda aşınma parçasına sahiptir ve taşmada herhangi bir dalgalanma yoktur. Ayrıca sıvılarda taşınan kaba ve ince malzemeleri en az elektrik ve bakım kullanarak hassas bir şekilde ayırır.

Koni veya piramit şeklinde klasifikatör

Koni içindeki hamurun yoğunluğu, bir klasifikatör tipinde kullanılırken, diğerinde hamurun hidrolik veya mekanik hareketi kullanmaktadır. Mevcut malzeme, otomatik kontrol edilen boşaltma valfini ve ağırlığı kontrol edilen kolu harekete geçirir. Bu yaklaşım, tutarlı bir yoğunluğa sahip bir deşarj üretir. Cihazın en büyük artısı ise susuzlaştırıcı ya da klasifikatör olarak kulllanılabilmesidir.

Çapraz akış klasifikatör

Çöken kaba malzemelerin çıkarılması için spiral uçuşa sahip klasifikatörler uzun süredir kullanılmaktadır. Çoğu değirmen operatörü bunların işleyişine aşinadır. Çapraz Akış klasifikatör bu türdendir, ancak daha yüksek metalürjik verimliliğe sahiptir. Aynı zamanda daha uzun ömür ve daha az bakım ile sonuçlanan bir dizi geliştirme içerir. Bu geliştirmeleri şu şekilde özetlemek mümkündür.

  • Alt yatak, önceden suya daldırılmış haldeyken yatağa giren kumun neden olduğu aşınma ortadan kaldırılır. Konveyör milini hamur seviyesinin üzerinde bir noktaya yükseltilir.
  • Ana taşma bendi, klasifikatörün beslemenin karşı tarafında yer alır. Besleme girişinden taşma savağına kadar engelsiz ve kesintisiz yüzey akışına izin verir. Konveyör kanadının batık bölümü, bent önünde yokuş aşağı hareket ederken bentten uzaklaşır. Sonuç olarak, kaba malzeme ondan uzaklaşırken, ince taneler ayrılmaya ve savağa doğru ilerlemeye devam eder. Konveyör kanadının beslemesi, taşması ve dönüş yönü, taşma minimum, hacim ise büyük olacak şekilde ayarlanmıştır. Kum tahliyesi en az miktarda küçük boyuta sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. Bu, metalurjik verimliliğin artması anlamına gelir.