BAS®

Demanyetizer Nedir?

Demanyetizer, demir özellikli parça ya da materyalleri hem çekme hem de itme özelliği gösteren sisteme denilmektedir. Sistemi, bulunduğu ortam içerisinde küçük çapta bir manyetik alan oluşturmaktadır. Oluşturduğu manyetik alan sayesinde bir kısmı mıknatısın özelliği sergilerken, diğer kısmı ise bu mıknatıs özelliğini ortadan kaldırmaktadır. Mesela bir ürünün yanına konulan tornavida da olduğu gibi, mıknatıs özelliğinin kazandırılması sayesinde vidaları tornavida ucu tutabilmektedir.

Demanyetizer Sistemin Kullanım Alanları

Demanyetizer sistemin kullanım alanları, endüstriyel temel tabanlı imalattan tutun da, tezgaha kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle manyetik giderme cihazları sisteminin çok çeşitli kullanımları bulunmaktadır. Manyetik giderme sistemleri, alternatif akım ile çalışmaktadır. Bu akım ile çalışan, bir nevi elektronik selenoididir. Yani elektronik bobini demektir. Sistemde akım, manyetik bir alan üretmektedir.

Üretilen bu manyetik alanın giderilme işleminin anahtarını ise, manyetik alan kuvveti oluşturmaktadır. Bu da kutuplu yapısının tıpkı akım gibi değişmesinden kaynaklanmaktadır. Sistemin, demir nesneler üstünde etki yapan küçük bir manyetizma cepleri bulunmaktadır. Fakat bu cepler genellikle düzensiz bir şekildedir. Ayrıca, etki alanları da birbirlerini iptal etmektedir.

Sistemin Manyetik Alan Oluşturması

Fark edilir özellikte bir şeyin manyetik alanı olması, bu alanlar üstünde toplanmak için organize olunduğu anlamına gelmektedir. Manyetik giderme sistemleri ise, mıknatıs özelliği kazanmış bir nesnenin alanını, alternatif olarak üretilen manyetik alanın yakınına hareket ettirildiğinde, sistem, rasgele bir şekilde karıştırılmaktadır. Bu arada sistem, hala mıknatıs özellikli alanlara sahiptir. Ama artık ayni şekilde sıralanamadıklarından dolayı birbirlerini iptal etmektedirler.

Üretim aşamasında metal parçaları üzerinde manyetik alan birike bilmektedir. Endüstriyel özellikli sistemler ise bu manyetik alanları gidermektir. Diğer kullanımdaki sistemlerden daha büyük olsalar da, aynı temel prensiplere sahiptirler. Endüstriyel özellikli bir manyetik giderme cihazı sistemi, üstüne yerleştirilen parçaların bir taşıma bandı ile geçtiği, ya büyük bir kutu ya da tünel şeklinde olabilmektedir.

Demanyetizer sistem, özellikle tezgah ve de el aletlerinin manyetik alanlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Metal özellikli el aletlerinde birikmekte olan manyetik özelliğin askıya alınması işlemine de sahiptir. Küçük manyetik alan göstericilerin bazılarının güç kaynağında kalıcı özellikteki mıknatıs sistem kullanılmaktadır.