BAS®

Basit Tip Metal Seperatör Nedir?

Basit tip metal seperatör sistemleri, içerisinde yer alan statik ya mevcut hareketli takım donanımların değiştirilmesi ya da sistem içerisine eklenmesi ile bu sistemde istenmeyen metallerin ve malzemelerin ayıklanması işleminde kullanılmaktadır. Bu sistemler genellikle, manyetik plakalar üzerinde sürekli bir malzeme akışının olduğu bantlardan oluşmaktadır.

Güçlü Yapısıyla Tercih Edilen Sistemin Özellikleri

Sisteminde çoğunlukla manyetik plakalar kullanılmaktadır. İçeriğinde var olan konveyör hatları sayesinde istenmeyen irilikteki ferro manyetik metal özellikli malzemelerin kısa mesafe aralığında elenmesi için kullanılan bir araçtır. Sistemin montajı ise manyetik özellikli plakaların üstüne, metalin istenmediği alakalı konveyör hatları üzerine ve optimum mesafe gözetilerek asılmak suretiyle montaj edilmektedir.

Yüksek özellikli manyetik alan şiddeti barındıran bu sistemlerin plakalıları, özellikle maden sektörü tarafından kullanılmaktadır. Seperatör sistemlerini sıklıkla kullanmayı tercih eden bir diğer sektör ise çimento fabrikalarıdır. Ayrıca sistem hem gıda hem de kırma sanayinde yoğunlukla tercih edilmektedir. Güçlü yapısı ve kolay iş tutabilmesi, sistemi ön plana çıkarmaktadır.

Basit tip metal seperatör sistemlerinde bulunan tamburlar, istenilen her çalışma koşuluna uymaktadır. Hem çap hem de boyutlarına uygun olarak imal edilen makina elemanları arasında yer almaktadır. Sisteminde yer alan tamburlar, konveyör bandın sonunda yahut ta akran malzeme ile beslenen haznelerinin ağız kısmında ve isteğe her ölçüde imal edilen adaptasyon sağlamaktadır.

Seperatör sisteminde bulunan manyetik özellikli çubuklarıyla, üretimde istenmeyen küçük malzemelerin belli mesafeden elenmesi için kullanılmaktadır. Manyetik özellikli metal, istenmeyen imalat noktasıyla alakalı olarak makine elemanı üstüne ve imalat hattına montajlanabilmektedir. Yüksek özellikli manyetik alan şiddetine sahip barları sayesinde, hem sağlığa uygun gıda sektörü içerisinde hem de ilaç sanayi başta olmak üzere, plastik sektöründe sıklıkla tercih edilen bir sistemdir.

Basit tip metal seperatör sistemi, farklı manyetik alan gauss şiddetine sahiptir. İstenilen çap ve uzunlukta üretim sağlana bilmektedir. Hem tek hem de demet şeklinde kullanılabilme özelliğine de sahip bulunmaktadır. Sisteminde, yüksek manyetizma özelliğine sahip neodyum özellikli mıknatısları bulunmaktadır. Paslanmaz çelik özelliği ile istenilen uygulama yerine göre delikli veya kapalı uçlu olarak imalatlı gerçekleştirilebilmektedir.

Özetle; metal seperatörler eleme sistemlerinin kullanıldığı üretim alanlarında yüksek verimlilik sağlamaktadır.