BAS®

Hurda Magnet Nedir?

Yuvarlak şekilli kesimi olan elektro mıknatıslara hurda magnet denir. Sistem, sisteme verilen isimden de anlaşıldığı gibi hurda malzemelerin taşınması üstüne tasarlanmıştır. Bu makine sayesinde yapılacak olan iş operasyonunun süresi kısalır. Sistem sayesinde zamandan tasarruf edilmiş olur. Magnetin alt kısmında hurda magnetin yapısı gereği bulunan mıknatıslar, manyetik bir çekim gücü oluşturur. Bu çekim gücü sayesinde, polip şekilde toplanmasında sıkıntı oluşacak minik hurda malzemeler bile rahatlıkla bir araya getirilir.

Sistemin Kullanım Alanları

Hurda magnet, yoğun bir şekilde çelik ile uğraşan işletmelerde ve hurda toplama işi ile uğraşan yerlerde kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak hurda alanlarında, zemine düşen hurda parçacıklarının süpürülmesi maksadıyla da kullanılmaktadır. Kullanmak ve sistemden faydalana bilmek için ya tavan vincine ya da ekskavatöre ihtiyaç duyulmaktadır. Su altı çalışmaları için sistemin, ekstra IP korumalı bir gövdeye ihtiyacı bulunmaktadır.

Gövdesinde yekpare döküm kullanılarak imal edilen hurda magnet çeşidi üretilmektedir. Bu sayede magnet nedeniyle oluşan darbelere karşı çok fazla dayanıklıdır. Böylece maliyet açısından bu magnet çeşidi, diğer türlerden oldukça pahalıdır. İmalatı yapacak yerin kalıp çapları ölçüsünde üretim yapılmaktadır. Diğer türü, gövdesi çelik olan ve tamamen fabrikasyon yapılı hurda magnettir.

Hurda magnet sistemi, gövdesini oluşturacak çelik sacların bükülmesi ve kaynak yapılması ile elde edilmektedir. Sonrasında reçine ile kaplanan bobin, magnet içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonra da tarafından mühürlenmektedir. İsteğe göre değişik ebatlara göre imal edilmektedir. Hurda magnetin kalitesini, mıknatısın çekim gücü belirlemektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hurda magnetin kullanılacağı alan oldukça önem arz etmektedir. Örneğin, çelikhane, ocak besleme, kesilen levhaları kaldırma, hurda alanı ile hurda süpürme, bahsedilen alanlardan bazılarıdır. Magnetin gövde tipi ve yapısı da dikkate değer unsurlardandır. Sistemin çalışma çevrim değeri iki şekilde tanımlanmaktadır.

Bunlar, Duty Cycle ile E. D’dir. Bu değer, yüzde ellilerden başlayarak yüzde seksenlere kadar çıkabilmektedir. Çevrim değerinin artışı, hurda magnetin sarım miktarına etki eder. Bundan dolayı ağırlığı ile maliyetinde değişkenlik gözlenmektedir. Hurda magnet sisteminin kurulacağı ekskavatör ya da vinçin kaldırma gücü tespit edilmelidir. Hangi tip hurda çeşidinde yoğun olarak kullanılacağına göre sistem düzenlenmelidir.