BAS®

Manyetik Seperatör Nedir?

Manyetik seperatör, oldukça güçlü bir araçtır. Aynı zamanda güçlü yapısı ile malzemelerin birbirinden ayrışmasını sağlar. Ham maddede bulunan ve ham madde içinde istenmeyen cıvata ya da demir tozu gibi maddelerin ham maddeden atılmasına yarayan bir araca denir. Kullanılan sektör sayısı oldukça fazladır. Her iş sahasının kendi ihtiyacına uygun kalite ve özelliğe sahip bir manyetik seperatör çeşidi vardır.

Manyetik Seperatör Çeşitleri Nelerdir?

İşe ve iş sahasına uygun seperatör çeşitleri bulunmaktadır. Bunların başında roll tipi seperatör gelir.

Roll Manyetik Seperatör

Şekil itibarıyla silindiri andıran, yuvarlak boru gibidir. Bu çeşit, özellikle kuru özellikli endüstriyel ham maddeler için kullanılır. Bu maddelerin içerisinde bulunan zayıf manyetik tarzda olanlar, bu çeşit sayesinde ayrıştırılır. Ham maddenin zenginleştirilmesinde de kullanılan bir makinedir. Bir başka çeşit olan elektro manyetik seperatörlere göre daha uygun fiyattadır. Ek olarak maliyetinin düşüklüğü yanında teknik açıdan da daha donanımlıdır.

Manyetik seperatör çeşitlerinden ikincisi, yarı manyetik tamburlu seperatördür.

Yarı Manyetik Seperatörler

Bu tür seperatörün seçilmesinin en temel nedeni, çalışma ihtiyacı olan hemen her alana kolaylıkla kurulabilmesidir. Bu türün bir başka tercih nedeni ise, makine çalışırken, yaptığı işin canlı bölmesi sayesinde izlenebilmesidir. Camlı bölme, çalışmanın her aşamasını seyretme imkânı verir. Makine, ayrıştırılması için haznesine konan ham madde içerisindeki metalleri güvenle ayrıştırır.

Manyetik sac seperatör çeşidi, üst üste dizilen sac tabaklarından meydana gelir. Dizilen sac tabakların ayrıştırma işleminde büyük rolü vardır. Manyetik seperatör, en fazla otomotiv sektörü tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca beyaz eşya ile otomasyon sektörleri de bu cihazı tercih etmektedir. Asimetrik yahut da düz sac tabakaları üstünde kullanıla bilen bir makinedir. Bu üç çeşidi dışında az da olsa kullanılan çeşitler de vardır. Sektörler, ihtiyacına göre en uygun seperatör ya da seperatörler kullanma yolunu tercih edebilmektedir.

Manyetik Seperatörlerin Sağladığı Avantajlar

Manyetik seperatör kullanmak için ek bir iş gücü gereksinimi doğmaz. Ayrıca kolay çalışan ve iş gören bir sisteme sahiptir. Sistem, kolaylıkla temizlene bilme özelliğine sahiptir. Kullanımı oldukça basit ve gayet uygundur. Bakımı da zahmetsizdir. Bakımının kolaylığı da maliyeti de bu sistemin tercih edilmesine neden olur.

Ayrıştırmak istenen ham madde üstündeki görevini eksiksiz ve tam olarak yerine getirir. Yüzde yüz bir iş verimi olanağı sunar. Kullanmaya bağlı olarak herhangi bir arıza göstermez ve performansında azalma olmaz. Seperatör sistemi, her sahaya ve platforma uygundur. Kolaylıkla bağlantıları yapılabilir. Sistemin elektrik tüketimi de oldukça caziptir. Çok az elektrik kullanımına sahip olması, cihazın en belirgin avantajlarındandır.