BAS®

Trap Magnet’ler Boksit Ön Metal Separasyonu İçin Hazırlar

Trap Magnet

Trap Magnet’ler Boksit Cevheri İçin Ön Separasyona Hazır

Trap Magnet (Magetic Trap’ler)

Trap Magnetler birden çok manyetik çubuğun bir araya gelmesiyle mevcut sistem içerisinde metallerin ayıklanması için en uygun ve basit yöntemdir.

Mevcut hammadde şutlarının (açık yada kapalı ortam) içerisine yerleştirilebilir olup katı, sıvı yada gaz ortamlarda ppm boyutunda dahi metallerin ayıklanmasında kullanılır. Sistem aktarım organları içerisinde uygun bir boşluk yaratılarak magnetic trap için gerekli çalışma zemini hazırlanır devamında sistemde bulunan hammaddenin tane boyutu ve akış tipi, metal yoğunluğu ve ilgili metallerin manyetik duyarlılığına bağlı olarak trap magnet’lerin büyüklüğü ve uygun manyetik alan şiddeti tespit edilir. Manyetik separatörlerin hammadde üzerinde maruz bıraktığı manyetik alan ile istenmeyem metallerin yakalanması sağlanır ve hammadde içindeki metal oranına bağlı olarak belirli iterasyonlarda trap magnet’ler manual olarak temizlenir.

Trap magnet’ler dikdörtgen tip ve yuvarlak tip giriş çıkış ağızlarına sahiptir. Tane boyutuna ve metal yoğunluğuna bağlı olarak tek kademeden altı kademeye kadar manyetik alan iterasyonu oluşturulabilir. Manyetik çubuklardan meydana gelen trap magnet’ler üzerinde manyetik alan şiddeti 8.000 Gauss’dan 12.000 Gauss’a kadar üretilebilir.

Sıvı ve gaz ortamlarda çalışacak trap magnetler için PN6’dan PN25’e kadar basınç dayanım sınıfları mümkündür. Her türlü flans tipi veya özel bağlantı tipleri ile sisteme montajı gerçekleştirilebilir. Sıcaklık dayanımları 250 C ile sınırlıdır.

Trap magnet’ler çoğunlukla kütlece %0-2 metal içeren uygulama alanlarında tercih edilir, bu nedenle manual temizleme, sistem sürekliliği için yeterli olmaktadır. Arzu edilmesi durumunda otomatik temizleme mekanizmasına sahip pinomatik sistemler ile sisteme dahil edilebilir.

Trap Magnet ler ve diğer basit tip metal separatörler